Cílem projektu „GrünRaum“, který byl schválen k podpoře v rámci programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika (ATCZ71) je využít velký potencionál přírodního a kulturního bohatství zahrad a dalších zelených prostor.
Lead Partner: Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o.
Partneři: Die Gärten Niederösterreichs, IMC Fachhochschule Krems
Strategičtí parneři: Vysočina Tourism, Niederösterreich Werbung
Realizace: 1. 9. 2016 – 31. 8. 2019
Alokované prostředky EFRR: 423 579,41 €
Nejdůležitější výstupy:
- společná přeshraniční síť v oblasti zelených prostor
- společná nabídka přírodního a kulturního bohatství zelených prostor a její prezentace veřejnosti
11.3.2019
Srdečně Vás zveme v rámci projektu GrünRaum, ATCZ71 na 3. setkání partnerů sítě a workshop k tématu „zelených prostor na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku“!
Zveme všechny zástupce zahrad, parků a dalších zelených prostor a tematických expozic na třetí setkání přeshraniční sítě zelených prostor s workshopem, i další zájemci o tuto tematiku jsou vítáni. Představíme Vám zde nové výstupy projektu „GrünRaum“, těšit se můžete na zajímavé a inspirativní přednášky přednášejících z České republiky i Rakouska, více informací v přiloženém programu.
Kdy: Středa 10. 4. 2019, od 10 hod.
Kde: Kirchberg am Wagram
V případě zájmu o účast kontaktujte projektovou manažerku Moniku Hlávkovou hlavkova@ccrjm.cz, 542 210 088.
Dotazník k projektu najdete ke stažení zde.
24.10.2018
V září 2018 se uskutečnily další ze série odborných exkurzí v rámci projektu „GrünRaum – Zhodnocení zelených prostor“ za účelem výměny zkušeností.
Nejprve 14. září 2018 navštívili zástupci zahrad a parků z Dolního Rakouska tři partnerské zahrady na jižní Moravě: zámeckou zahradu v Lysicích, Lipku – pracoviště Jezírko a Bylinkový ráj v Čejkovicích.
Účastníci z jižní Moravy a Vysočiny navštívili 18. září 2018 během dne celkem tři partnerské zelené prostory z Dolního Rakouska: Ukázková zahrada Hackl, Wein4tler selská zahrádka, Muzeum vesnice Niedersulz.Exkurze byly pro účastníky zdrojem nových informací, zkušeností a inspirace.
13.8.2018
V rámci projektu GrünRaum, ATCZ71 byla vydána příručka pro zahrady, parky a další zelené prostory, která se zaměřuje na tvorbu katalogu přírodního a kulturního bohatství a storytelling.
Následující materiál se věnuje procesu tvorby katalogu hmotného a nehmotného kulturního a přírodního bohatství a storytellingu tak, aby byla praxe převeditelná i pro jiné organizace (regiony) země. Ke stažení zde.
19.6.2018
Brno 19. června 2018 – Zelené, kvetoucí a voňavé bohatství Jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska se představuje ve společném turistickém projektu. Dvanáct poutavých příběhů odhaluje krásu, historii a jedinečnost zahrad, parků a přírodních zákoutí napříč regiony.
Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava (CCR JM) spolu se svými partnery představila v úterý 19. června nový turistický projekt DoZahrad.cz. Tisková konference se konala stylově v přírodním prostředí Otevřené zahrady Nadace Partnerství v centru Brna.
Webová stránka DoZahrad.cz nabízí návštěvníkům dvanáct tematických okruhů-příběhů, které je přivedou k zahradám, parkům a zajímavým přírodním zákoutím napříč třemi regiony. Zájemci zde najdou více než 120 tipů na atraktivní výlety.
Do projektu se v rámci přeshraniční spolupráce zapojily regiony: jižní Morava, Dolní Rakousko a Vysočina. CCR JM v této aktivitě rozvinula spolupráci se spolkem Die Gärten Niederöstereichs a školou IMC FH Krems.
Příběhy (nejen) zahrad
DoZahrad.cz láká návštěvníky nejen na místa dobře známá, ale také na místa nenápadná, která zůstávají bez povšimnutí. Zahrady a parky byly vybrány s důrazem na jejich nevšednost, autentičnost a rozmanitost. „Jenom na území našeho kraje najdeme unikáty, o kterých většina turistů, ani místních obyvatel, neví. Máme tu smyslovou zahradu pro nevidomé i největší sbírku rostoucích léčivých rostlin v ČR. V botanické zahradě roste největší leknín světa. To je jen zlomek toho, co návštěvníci v nabídce DoZahrad.cz najdou,“ prozrazuje Monika Hlávková, manažerka projektu.
Zahradní léto v Dolním Rakousku
Příspěvkem Dolního Rakouska do projektu je, mimo jiné, akce Zahradní léto (Gartensommer in Niederösterreich). To přináší návštěvníkům ucelenou nabídku aktivit nejen v zahradách a parcích, ale také v restauracích a ubytovacích zařízeních, které se do akce zapojily. „Ústředními prvky Zahradního léta jsou zábava a zážitky v originálním spojení se zahradami,“ upřesňuje Reinhard Kittenberger, předseda spolku Zahrady Dolního Rakouska.
Přeshraniční projekt „GrünRaum“
Projekt „GrünRaum – Zhodnocení zelených prostor“ realizuje od září 2016 Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o.ve spolupráci se spolkem Die Gärten Niederöstereichs a školou IMC FH Krems v rámci programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika. Strategickými partnery jsou Vysočina Tourism a Niederösterreich Werbung. Projekt se zaměřuje na vzájemnou výměnu zkušeností a znalostí mezi partnery, tvorbu společné nabídky a marketingové aktivity.
Tisková zpráva ke stažení zde.
12.6.2018
Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava, z.s.p.o. si Vás dovoluje pozvat na tiskovou konferenci projektu „GrünRaum – zhodnocení zelených prostor“ u příležitosti představení nové webové stránky s příběhy zahrad a parků jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska www.dozahrad.cz.
Kdy: 19. června 2018, od 10 hodin
Kde: Otevřená zahrada Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno
Během tiskové konference získáte bližší informace o projektu „GrünRaum“ a spolupráci Centrály cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o. s partnery projektu – spolkem „Zahrady Dolního Rakouska“ a školou IMC FH Krems, o webové stránce dozahrad.cz a dalších výstupech projektu. Součástí tiskové konference bude také pozvánka na letní aktivity Otevřené zahrady Nadace Partnerství a další akce připravované v zahradách na jižní Moravě a v Dolním Rakousku.
Na tiskové konferenci promluví:
- Reinhard Kittenberger, předseda spolku Zahrady Dolního Rakouska
- Monika Hlávková, projektová manažerka CCRJM
- Helena Peřinová, programová manažerka a lektorka Otevřené zahrady Nadace Partnerství
- představí se také nová ředitelka CCRJM Pavla Pelánová
Prosíme o Vaše potvrzení účasti nejpozději do 18. června 2018 na e-mail Moniky Hlávkové, hlavkova@ccrjm.cz.
Tisková konference včetně tlumočení a občerstvení je hrazena z prostředků projektu GrünRaum, ATCZ71, který je realizován v rámci INTERREG V-A Rakousko-Česká republika 2014-2020 (více informací k programu na www.at-cz.eu).
5.6.2018
Už tento víkend patří zahradám a parkům! Přijďte navštívit tato krásná a inspirativní místa, něčemu se přiučit, poznat místní správce nebo zahradníky. Letos se poprvé koná tato akce přeshraničně v jeden termín jak v České republice, tak i v Dolním Rakousku (Schaugartentage).
Přeshraniční program v Lysicích, Valticích a Schiltern
Během Víkendu otevřených zahrad (9. – 10. 6. 2018) zve Státní zámek Lysice návštěvníky nejen do své zahrady, ale i na zajímavý program. V neděli 10. 6. se můžete těšit na komentované prohlídky zámecké zahrady a zahradnictví. V českém jazyce proběhnou v 10 a 15 hodin a v německém jazyce v 11 a 15:30 hodin (vstup zdarma). Oba dva dny zde proběhne prezentace nového přeshraničního projektu „GrünRaum“, těšit se můžete na mapky zahrad a parků na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku a malá překvapení. V Bylinkové zahradě ve Valticích bude také kromě prezentace projektu připraven bohatý program na sobotu 9. 6. 2018 – workshop s manželi Bodoríkovými o aromaterapii a výrobě olejů nebo také komentované prohlídky v českém a německém jazyce (vstup zdarma). Posledním prezentačním místem projektu „GrünRaum“ bude zahrada Arche Noah v Schiltern.
Kam o víkendu tedy vyrazit?
Zde naleznete seznam zapojených míst do projektu „GrünRaum“ a do Víkendu otevřených zahrad: Jižní Morava
· Akademická zahrada a Tematické zahrady – Labyrint přírody a ráj zahrda Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity
· Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar ve Valticích (s projektovým programem)
· Bylinková zahrada svaté Hildegardy v Čejkovicích
· Lipka, pracoviště Jezírko
· Lipka, pracoviště Lipová
· Lipka, pracoviště Rozmarýnek
· Park Špilberk
· Otevřená zahrada Nadace Partnerství
· Salaš Travičná
· Smyslová zahrada v areálu Jeskyně Blanických rytířů
· Státní zámek Lysice (s projektovým programem)
· Včelařské arboretum Kratiny
· Villa Stiassni
· Zámecká zahrad v MikulověVysočina
· Hrad Kámen
· Ukázková přírodní zahrada Stará Říše
· Ukázková přírodní zahrada u Chaloupky na dobrém konci
· Ukázková přírodní zahrada ZŠ a MŠ Domamil
· Ukázková přírodní zahrada ZŠ a MŠ MyslibořiceDolní Rakousko
· Benediktinerstift Altenburg
· Bio-Kräuter-Landgasthaus „anno 1920“
· Schlosspark Grafenegg
· Renaissanceschloss Greillenstein
· Kittenberger Erlebnisgärten
· ARCHE NOAH Schaugarten
· Skulpturenpark des Kunstmuseum Waldviertel
· Marienschlössl
· SONNENTOR Erlebnis
· Stift Zwettl
· Karikaturengarten Brunn am Wald
· Klösterlicher Heilkräutergarten Stift Geras
· Verein Freunde der Heilkräuter
· Ökokreis
· UnterWasserReich Schrems
· Whisky-Erlebniswelt und Destillerie Haider
· Kräuter Sonja
· Schaugarten Elisabeth Veen
· Nationalpark Thayatal
· Amethyst Welt Maissau
· Weinviertler Museumsdorf Niedersulz
· Schlossinsel schlossORTH Nationalpark-Zentrum
· Schloss Hof
· Wein4tler Bauerngarten
· MAMUZ Schloss Asparn/Zaya
· Englischer Garten Heldenberg
· Schaugarten Irmgard Hackl
· Schaugarten Brigitte Mahr, „Wilde Wiese“
· Schlosspark Eckartsau
· Angergärten Gemeinde Unterretzbach
· LUNA Frauenprojekt, Wirtschafts-Garten/Garten-Wirtschaft
· Alchemistenpark Kirchberg am Wagram
· WORLD OF STYX
· Praskac Pflanzenland
· Uschi und Herbert Weber
· DIE GARTEN TULLN
· Stiftspark Melk
· Historischer Hofgarten Stift Seitenstetten
· Natur-Schlosspark Artstetten
· Schaugarten Ingrid Kralovec
· Kräuterkraftwerk
23.5.2018
Druhý červnový víkend (9.-10. června 2018) se bude již podeváté konat Víkend otevřených zahrad – akce, v rámci níž je možné po celé republice navštívit jindy nepřístupné zahrady, či si běžně přístupné zahrady vychutnat v jiném světle – s průvodcem či kulturním programem.
Do zahrad pozve i pop-up zahrada
Ještě před tímto víkendem se obyvatelé i návštěvníci Brna a Telče mohou těšit, že vyroste malá zahrada přímo na jejich náměstí a pozve je do zahrad a parků jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. V Brně hledejte zahradu 31. 5. na Zelném trhu, v Telči 1. 6. na náměstí Zachariáše z Hradce (vždy cca od 11 do 17 hodin). Kromě tiskovin jsou pro kolemjdoucí přichystány i malé zahradní dárečky.
Víkend otevřených zahradTradice víkendu otevřených zahrad má kořeny ve Velké Británii (Open Garden Squares Weekend), kde se rovněž koná druhý červnový víkend. Projekt si získal popularitu i v dalších evropských zemích a od roku 2010 se úspěšně rozvíjí také v České republice. Cílem akce je propagace významu zeleně a zahradního umění, ale také činnosti zahradních tvůrců a architektů, kteří za rostlinnými scénami a kompozicemi stojí. Díky doplňkovému programu, který si řada zahrad či parků pro tuto speciální příležitost chystá, je možné představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvími, která jindy bývají veřejnosti skryta. Návštěvníci mají možnost se formou komentované prohlídky dozvědět více o historii, současném stavu i budoucích záměrech v zahradě či parku. V Jihomoravském kraji a na Vysočině se letos přihlásilo mnoho přírodních ukázkových zahrad, které návštěvníky seznamují s tím, jak zahradničit ohleduplně vůči přírodě. Kromě běžně či veřejně přístupných zahrad své brány otevře řada školních či soukromých zahrad, které je možné navštívit pouze o tomto jediném víkendu v roce.
Kam tedy do zahradZ jihomoravských zahrad bude v rámci Víkendu otevřených zahrad možné navštívit bylinkové přírodní zahrady ve Valticích (zahrada Lu & Tiree Chmelar) či v Čejkovicích (Zahrada svaté Hildegardy), zahrady sloužící environmentálnímu vzdělávání (Lipka či Otevřená zahrada Nadace Partnerství), přírodní zahrady krajinného typu s roubenkami (Salaš Travičná) či historické zahrady u zámku v Mikulově nebo u hradu Kámen v kraji Vysočina. Ve stejném termínu chystají podobnou akci také v sousedním Rakousku (Schaugartentage Niederösterreich). Na speciální přeshraniční program se můžete těšit na zámku v Lysicích a v Bylinkové zahradě ve Valticích, v Dolním Rakousku pak v Arche Noah v Schiltern.
Všechny zmíněné objekty a mnoho dalších mapuje a propaguje přeshraniční projekt „GrünRaum“, na kterém se kromě Centrály cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o. podílí také region Vysočina a spolková země Dolní Rakousko. Na webu www.dozahrad.cz tak najde ideální zahradní cíl svého výletu každý od rodičů s dětmi po seniory.
Pro další informace kontaktujte Moniku Hlávkovou z Centrály cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o., hlavkova@ccrjm.cz, 542 210 088.
7.5.2018
Dne 18. 4. 2018 se konalo druhé setkání partnerů sítě v rámci projektu „GrünRaum“ k tématu zelených prostor na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku ve Znojmě.
Nejprve odprezentovala účastníkům zástupkyně vedoucího partnera CCRJM Monika Hlávková a zástupkyně spolku „Die Gärten Niederösterreichs“ Michaela Zeiler informace k vývoji projektu a jeho první výstupy (např. webová prezentace, tiskoviny). Claudia Bauer-Krösbacher, zástupkyně IMC Fachhochschule z Kremže, která se v projektu zaměřuje na výzkum v zahradách, studie a přípravu manuálu, připravila pro toto setkání prezentaci s podtitulem „Perfektní návštěva zahrady pro rodiny“, která představila první výsledky z fokusní skupiny rodin s dětmi.
Po obědové pauze byl následující workshop věnován tématu „Zelené prostory jako turistický cíl“. Zástupce Národního parku Podyjí Jan Kos hovořil společně s kolegou z Nationalpark Thayatal Wolfgangem Rienerem o historii a spolupráci. Lucie Pančíková dala účastníkům několik tipů, jak napsat lákavý text pro turisty. K této tématice obdrží členové sítě také manuál. Gerlinde Koller-Steininger se zaměřila ve své prezentaci na zahradničení bez jedů a tipy, jak založit ekologickou zahradu a systému přírodních zahrad (v případě zájmu o více informací a certifikaci na jižní Moravě se obracejte na Markétu Honzovou s Nadace Veronica, marketa.honzova@veronica.cz). Program uzavřela exkurze v Návštěvnickém centru NP Podyjí v Čížově.
Zájem o tuto tématiku byl mezi zástupci zelených prostor velký, což ukázala i diskuze a zajímavé dotazy. Všichni členové budou nadále informováni o vývoji projektu, zváni na projektové akce a spolupráci na konkrétních aktivitách – nyní např. k vývoji webové prezentace projektu (aktualizace textů, nové fotografie apod.).
23.3.2018
Srdečně Vás zveme v rámci projektu GrünRaum, ATCZ71 na 2. setkání partnerů sítě a workshop k tématu „zelených prostor na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku“!Zveme všechny zástupce zahrad, parků a dalších zelených prostor a tematických expozic na druhé setkání přeshraniční sítě zelených prostor s workshopem, i další zájemci o tuto tematiku jsou vítáni. Představíme Vám zde první výstupy projektu „GrünRaum“ a jeho další plánované aktivity, těšit se můžete na zajímavé a inspirativní přednášky přednášejících z České republiky i Rakouska, více informací v přiloženém programu.
Kdy: Středa 18. 4. 2018
Kde: Hotel Premium Znojmo
V případě zájmu o účast kontaktujte projektovou manažerku Moniku Hlávkovou hlavkova@ccrjm.cz, 542 210 088.
Všechny aktivity probíhají v rámci projektu ATCZ71 GrünRaum, na kterém se podílejí Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o., Die Garten Niederöstereichs, IMF FH Krems jako projektoví partneři a Vysočina Tourism s Niederösterreich Werbung jako strategičtí partneři.
9.11.2017 Dovolujeme si vyzvat zástupce zahrad, parků a dalších zelených prostor a tematických expozic z jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska (část podporovaného území v rámci programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika) k zapojení do projektu „GrünRaum – Zhodnocení zelených prostor“. V současné době připravujeme webovou stránku a tiskovinu prezentující přírodní a kulturní bohatství zelených prostor výše zmíněného regionu v jazyce českém, německé a anglickém. Na základě Katalogu a práce odborníků v regionech jsme již většinu kontaktů získali, ale pokud splňujete níže uvedená kritéria a chcete s námi spolupracovat, kontaktujte nás: hlavkova@ccrjm.cz Uzávěrka pro tiskovinu: 15. 12. 2017 (verze pro rok 2018) 15. 12. 2018 (verze pro rok 2019) Uzávěrka pro webovou stránku: přihlášky přijímáme průběžně.
Manuál kritérií ke stažení zde.
2.10.2017
Dne 19. září 2017 se uskutečnila první ze série odborných exkurzí v rámci projektu „GrünRaum – Zhodnocení zelených prostor“ za účelem výměny zkušeností. Účastníci z jižní Moravy a Vysočiny navštívili během dne celkem tři partnerské zelené prostory z Dolního Rakouska.
A to DIE GARTEN TULLN, Ukázkové zahrady ARCHE NOAH a na závěr programu Kittenberger Erlebnisgärten.
I přes nepřízeň počasí odjížděli účastníci domů s mnoha novými poznatky a zkušenostmi a nezapomenutelnými zážitky.
3.8.2017
Na základě Katalogu hmotných a nehmotných prvků zelených prostor a díky spolupráci mezi partnery a odborníky z jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska byla definována kritéria pro partnery sítě zelených prostor v tomto regionu. Tato kritéria jsou formulována tak, že mohou být využita i dalšími organizacemi a regiony.
Pro další informace a při zájmu o účast v síti zelených prostor na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku kontaktuje Moniku Hlávkovou, hlavkova@ccrjm.cz, tel.: +420 542 210 088
Manuál pro kritéria ke stažení zde.
21.7.2017
19. září 2017 se bude konat první se série odborných exkurzí v rámci projektu „GrünRaum – Zhodnocení zelených prostor“ za účelem výměny zkušeností.
Program exkurze:
- DIE GARTEN TULLN
- Ukázkové zahrady ARCHE NOAH
- Kittenberger Erlebnisgärten
Pro bližší informace kontaktujte Moniku Hlávkovou: hlavkova@ccrjm.cz
5.6.2017
22. května 2017 se uskutečnilo první setkání partnerů sítě zelených prostor na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku, které nastartovalo spolupráci na projektu se zástupci zahrad, parků, tematických expozic apod.
Setkání slavnostně zahájila ředitelka Centrály cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o. (CCRJM) Zuzana Vojtová, která vyjádřila potěšení nad schválením a realizací projektu, který umožní jednotnou propagaci krás zelených prostor a přiláká zájem turistů o toto bohatství na jižní Moravě, v Dolním Rakousku a na Vysočině.Projekt „GrünRaum, ATCZ71“ včetně jeho cílů, aktivit, výstupů společně představily zástupkyně Lead Partnera CCRJM Monika Hlávková a zástupkyně partnera Die Gärten Niederösterreichs Michaela Zeiler. Odborným partnerem projektu je vysoká škola IMC Fachhochschule Krems, která se zaměří na výzkumy v zahradách, studie a tvorbu manuálu. Zástupkyně Claudia Bauer-Krösbacher odprezentovala dosavadní poznatky v segmentu zahradního turismu a informace získané během benchmarkingového průzkumu. Po obědové pauze proběhl workshop zaměřený na praktické ukázky využití potenciálu zelených prostor v cestovním ruchu, Přemysl Krejčiřík zdůraznil tuto jedinečnou příležitost na příkladu tvorby Bylinkové zahrady Tiree Chmelar ve Valticích, kterou také účastnici workshopu na závěr navštívili. Projekt „Natur im Garten“ představila Claudia Strobl a přenos know-how tohoto projektu v rámci „Přírodních zahrad“ do České republiky včetně kritérií, která musí přírodní zahrada naplňovat při certifikaci, prezentovala Karla Vincenecová z Ekologického institutu Veronica. Dle průběžné diskuze je zájem od zástupců zahrad, parků apod. na realizaci projektu, zapojení do sítě a na získání informací ze studie, manuálu apod. a využití těchto znalostí ve své činnosti. Zástupci budou pravidelně informováni o vývoji v projektu, zváni na projektové akce a vyzýváni ke spolupráci na konkrétních aktivitách. V případě zájmu o další informace nebo o spolupráci na projektu se obraťte na vedoucí projektovou manažerku Moniku Hlávkovou, hlavkova@ccrjm.cz.
27.4.2017
Srdečně Vás zveme v rámci projektu GrünRaum, ATCZ71 na 1. setkání partnerů sítě a workshop k tématu „zelených prostor na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku“!
Zveme všechny zástupce zahrad, parků a dalších zelených prostor a tematických expozic na první setkání přeshraniční sítě zelených prostor s workshopem, i další zájemci o tuto tematiku jsou vítáni. Představíme Vám zde projekt „GrünRaum“ a detailně jeho aktivity a cíle, možnosti spolupráce na projektu, těšit se můžete na zajímavé a inspirativní přednášky přednášejících z České republiky i Rakouska, více informací v přiloženém programu.
Kdy: Pondělí 22. května 2017, od 10 hodin
Kde: Státní zámek Valtice
V případě zájmu o účast kontaktujte projektovou manažerku Moniku Hlávkovou hlavkova@ccrjm.cz, 542 210 088.
Všechny aktivity probíhají v rámci projektu ATCZ71 GrünRaum, na kterém se podílejí Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o., Die Garten Niederöstereichs, IMF FH Krems jako projektoví partneři a Vysočina Tourism s Niederösterreich Werbung jako strategičtí partneři.
30.1.2017
Prvním aktivitou projektu „GrünRaum“ je sběr dat o hmotném a nehmotném přírodním a kulturním dědictví zelených prostor a tvorba katalogu těchto prvků.
V tomto katalogu budou sesbírány hmotné a nehmotné prvky kulturního a přírodního bohatství zelených prostor na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku. Katalog bude sloužit pro přípravu dalších aktivit projektu – např. storytelling, tvorba přeshraniční sítě zelených prostor, prezentace na webových stránkách, tiskoviny. Na tvorbě katalogu pracují jak partneři projektu, tak i odborníci, experti i jednotlivý správci zelených prostor, tak aby byl co nejobsáhlejší.
Rádi bychom i Vás touto cestou požádali o spolupráci na tvorbě katalogu, pokud víte o významném přírodním a kulturním bohaství zelených prostor v regionu jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám zašleme formulář k vyplnění. Získané informace ze všech zdrojů se stanou základem pro další práci na projektu, pro tvorbu přeshraniční sítě a poté i marketing zelených prostor v cestovním ruchu. O dalších aktivitách projektu budeme včas informovat na stránce CCRJM nebo na http://www.at-cz.eu/grunraum. O formulář a bližší informace si pište na e-mail projektové manažerky Moniky Hlávkové: hlavkova@ccrjm.cz!
Všechny aktivity probíhají v rámci projektu ATCZ71 GrünRaum, na kterém se podílejí Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o., Die Garten Niederöstereichs, IMF FH Krems jako projektoví partneři a Vysočina Tourism s Niederösterreich Werbung jako strategičtí partneři.
16.1.2017
Tisková zpráva, Brno: Zahrada jako cíl turistů je fenomén, který můžeme již delší dobu pozorovat v Rakousku, Německu nebo Anglii a pomalu se stává i zajímavým trendem v České republice.
Cílem projektu „GrünRaum“, který byl schválen k podpoře v rámci programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika a na kterém se podílejí Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o., spolek Die Gärten Niederöstereichs, škola IMF FH Krems jako projektoví partneři a Vysočina Tourism s Niederösterreich Werbung jako strategičtí partneři, je využít tohoto vzrůstajícího zájmu o zahradní turismus a využít velký potencionál přírodního a kulturního bohatství zahrad a dalších zelených prostor na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku pro rozvoj přeshraničního udržitelného cestovního ruchu.
V Dolním Rakousku již aktivně funguje spolek zahrad „Die Gärten Niederöstereichs“, který v současnosti sdružuje přes 130 užitkových, klášterních, zámeckých, tematických a zážitkových i soukromých zahrad a parků, Dolní Rakousko je jedním z center zahradního turismus v Rakousku. Na jižní Moravě i na Vysočině vzniklo v posledních letech mnoho zajímavých projektů na obnovu a prezentaci zahrad a parků (např. Akademická zahrada v Lednici, barokní zahrady v Mikulově, průvodci parkem Lednicko-valtického areálu, Natur im Garten – přírodní ukázkové zahrady), ale chybí jejich společná propagace na trhu.
Společný projekt „Grünraum“, jehož realizace je plánována na tři roky, podpoří vzájemnou výměnu zkušeností a znalostí mezi partnery, budou vytvořeny společné nabídky a poté propagovány mezi odbornou i širokou veřejností doma i v zahraničí. Vznikne také společná přeshraniční síť partnerů, která bude aktivně na projektu a kvalitativním rozvoji nabídek zahrad a parků spolupracovat. Díky tématu zahrad se podaří objevit společnou historii a kulturu v oblasti zelených prostor a dále bude toto přírodní a kulturní bohatství trvale udržitelně rozvíjeno pro další generace. Odborné zázemí projektu poskytne škola IMC FH Krems, která v rámci studií zjistí stav nabídky zahrad a parků na jižní Moravě a v Dolním Rakousku a vytvoří manuál, jak lépe zpřístupnit a zažít kulturní a přírodní bohatství historických parků a zahrad. Široká veřejnost bude s prvními výstupy projektu (tiskoviny, webové stránky apod.) seznámena začátkem roku 2018.